Odporúčaný článok
Deň zo sústredenia - Ahojte Rieškari, aj tento rok sme si pre Vás pripravili Deň zo sústredka! Čo to je? Deň zo sústredka je skvelá akcia určená nielen pre starých rieškarov, ale aj pre … Prejsť na článok
×Ako na Riešky
Ako začať riešiť?
Aktuálne úlohy si môžeš pozrieť v sekcii zadania. Skús sa s nimi trošku pohrať, určite na niečo prídeš :)).Ak sa Ti príklady budú zdať náročné, neboj, je to v poriadku. Práve preto sme si pre Teba pripravili návodné video Ako riešiť?, veríme, že Ti uľahčí riešenie Tvojich prvých príkladov. Toto prvé video ti vie dať nápady, ako sa nad riešením zamýšľať, čo vyskúšať a kam sa pozrieť. Vedz, že s každým vyriešeným príkladom sa zlepšuješ a čím dlhšie budeš riešiť, tým ľahšie Ti to pôjde ;).
Ako spísať riešenie?
V škole si možno zvyknutý len na odpoveď, prípadne krátky zápis. No my máme v Rieškach o niečo náročnejšie príklady, ktorých riešenie vyžaduje sadu krokov. Preto si od riešiteľov pýtame dlhší postup riešenia, spolu s odôvodnením, aby sme im mohli dať čiastkové body, ak spravia aspoň nejaké správne kroky.V Tvojom riešení, teda hľadáme odpovede na otázky “Prečo platí to, čo si napísal?” alebo “Nemôže to byť inak, ako tak ako tvrdíš?”. Ak Ťa zaujíma, ako takéto riešenie spísať, tak si pozri návodné video. Následne si porovnaj prvé Mackerove riešenie (uvidíš, že čo ako riešenie nestačí), hotové Mackerove riešenie, prípadne vzorové riešenie príkladu 2 z jednej z minulých sérii.
Čo sa Ti ešte zíde vedieť?
Existujú ešte nejaké veci, na ktoré zabúdajú aj skúsenejší riešitelia. Spísali sme ich a predstavujeme Ti Ušiakove rady:- Skúšaš v riešení viacero možnosti? Vypíš ich naozaj všetky alebo vysvetli, prečo ďalšie skúšať nemusíš. Nezabudni tiež pri každej nesprávnej vysvetliť, prečo nevyhovuje.
- Ak sa v geometrickom príklade pýtame na nejaké číslo (napr. dĺžka strany, veľkosť uhla…), narysovať si zadanie a odmerať nebýva presné riešenie. Ak už vieš výsledok približne, skús ho ešte výpočtom overiť a pošli nám práve tieto výpočty. Dôležité je práve vedieť vypočítať rozmery bez rysovania. Rovnako počítačové programy, ako napríklad Geogebra sú iba dobrou pomôckou a správnosť riešenia nedokazujú.
- Neboj sa poslať obrázky, ktorými si pri riešení pomáhaš. Tie ho určite sprehladnia. Nezabudni však zdôvodniť, prečo platí to, čo z obrázkov používaš.
- Ak ti vyjde, že príklad nemá riešenie, ukáž, že to tak naozaj je! Často je práve to správnym riešením. Podobne, ak existuje viacero riešení (2, 3, …), nájdi ich všetky a vysvetli, prečo už ďalšie neexistujú.
- Zasekol si sa pri riešení a nevieš ako postupovať ďalej? Pošli nám to, čo máš. Body dostaneš aj za čiastočné riešenia, či za postrehy, ktoré sú pre riešenie príkladu dôležité.
Okrem toho si určite prečítaj aj pravidlá.