Odporúčaný článok

Riešky výlet - Ahojte Rieškari, jar je v plnom prúde, vonku je pekne a my sa chystáme na výlet! Zoberte batohy, hry, frisbee, kamarátov a hlavne dobrú náladu a poďte sa s nami … Prejsť na článok

×
Milí rodičia, radi by sme Vám dali do pozornosti anketu pre Vás. Veľmi by nám pomohlo ak ju vyplníte.
Kategórie:
5

Zadanie

Na papieri sa nachádzal príklad s klasickým násobením pod seba. Násobenie pod seba funguje tak, že násobíme horné číslo postupne ciframi toho spodného, pričom vždy keď sa posúvame na ďalšiu cifru spodného čísla, výsledok zapisujeme o jednu pozíciu viac doľava. Následne tieto medzivýpočty sčítame. Napríklad:

\begin{aligned} 12 \\ \times 34 \\ \hline 48 \\ 36 \ \ \\ \hline 408 \end{aligned}

Lenže na príklade, ktorý bol na papieri boli nečitateľné všetky cifry okrem dvoch. Príklad vyzeral takto:

\begin{aligned} ?? \\ \times ?? \\ \hline ?0? \\ 5? \ \ \\ \hline ???? \end{aligned}

Aké mohli byť čísla, ktoré násobíme? Nájdite všetky možnosti a nezabudnite vysvetliť, prečo iné možnosti už nie sú. Nezabudnite pri tom na to, že žiadne číslo sa nezačína nulou.

Vzorové riešenie

Opravovali: Johnny

Na začiatok si kvôli jednoduchosti pomenujme jednotlivé cifry schovávajúce sa za otáznikmi.
Cifry násobených čísel si pomenujme postupne A, B, C, D​ a otázniky v medzivýpočte označíme postupne X, Y, Z,  takže príklad bude mať nasledovnú podobu:

\begin{aligned} AB \\ \cdot CD \\ \text{---}​\text{---}​\\ X0Y \\ 5Z \; \; \; \\ \text{---}​\text{---} \\ ???? \end{aligned}​​​​

Teraz sa pozrime na medzisúčet. Vídíme, že celý výsledok násobenia je štvorciferné číslo. Na to aby sme z medzisúčtu dvoch trojciferných čísel dostali štvorciferné, musí na mieste stoviek dôjsť k prechodu cez desiatky. To znamená že cifra ktorú predstavuje písmeno X musí byť aspoň 5.

Vieme, že súčin A\cdot D je dvojciferný a zároveň X ktoré tiež vzniklo z tohto súčinu je aspoň 5, takže by sme mohli predpokladať, že výsledok tohto súčinu bude aspoň 50​. Keďže ale aj súčin B\cdot D môže byť dvojciferný, tak X0 sme mohli dostať ako súčet (A\cdot D) +prechod cez desiatky pri súčine B\cdot D. To znamená, že súčin A\cdot D bude najmenej 42​ (lebo prechod cez desiatky po násobení dvoch jednociferných čísel môže byť najviac 8 a to vtedy, keď násobíme 9\cdot 9.

Teraz poďme zistiť cifru A​ a to pomocou možných súčinov väčších ako 42:​

  • ak je A menej ako 5​, vieme dostať najväčší súčin 4\cdot 9=36, takže A aj D​ musia byť aspoň 5​​
  • ak A=5, vieme takýto súčin dosiahnuť len jedným spôsobom a to 5\cdot 9=45
  • ak A=6, vieme takýto súčin dostať pomocou: 6\cdot 7=42; 6 \cdot 8=48; 6 \cdot 9=54
  • ak A=7, máme možnosti: 7×6=42; 7\cdot 8=56; 7\cdot 9=63
  • ​​ak A=8​, máme možnosti: 8\cdot 6=48; 8\cdot 7=56; 8\cdot 8=64; 8\cdot 9=72
  • ak A=9​, máme možnosti: 9\cdot 5=45; 9\cdot 6=54; 9\cdot 7=63; 9\cdot 8=72; 9\cdot 9=81

To vyzerá ako veľa možností, avšak my z druhého sčítanca v medzisúčte vieme že C\cdot A=5 (alebo menej, ak došlo k prechodu cez desiatky pri násobení C\cdot B) Takže ak by bolo A väčšie ako 5, nemohla by platiť táto rovnosť.
Zistili sme teda, že A=5 a D=9, zároveň ak chceme aby platilo C\cdot A=5, tak musí C=1.

Poďme si teda dosadiť cifry, ktoré už poznáme:

\begin{aligned} 5B \\ \cdot 19 \\ \text{---}​\text{---}​\\ 50Y \\ 5Z \; \; \\ \text{---}​\text{---} \\ ???? \end{aligned}

Vieme že v 9​\cdot B musí dôjsť k prechodu cez desiatky a že na mieste desiatok bude 5​ (aby sme po sčítaní [D\cdot A]+5 dostali 50). Existuje jediné také B, ktoré toto spĺňa a to je 6 (keďže 9\cdot 6=54). Poďme si teda dosadiť všetky cifry ktoré poznáme a dopočítať výsledok:

\begin{aligned} 56 \\ \cdot 19 \\ \text{---}​\text{---}​\\ 504 \\ 56 \; \; \\ \text{---}​\text{---} \\ 1064 \end{aligned}

Tento príklad má teda jediné riešenie.