Odporúčaný článok

Riešky tábor - Milí naši Rieškari, ako je už zvykom, aj tento rok sme si pre Vás pripravili Letný tábor Riešok. Je to desaťdňová akcia počas ktorej sa zabavíte, niečo naučíte a hlavne … Prejsť na článok

×
Koniec: 25. apríl 2024 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9

Gaius Julius Caesar bol významný rímsky vládca – člen prvého triumvirátu. Kvôli hádkam so spoluvládcom Pompeiom naňho vojensky zaútočil prechodom cez mierovú rieku Rubikon. Pompeia napokon porazil a ovládol Rímsku ríšu ako jediný absolutistický vládca. Neskôr bol zavraždený 60 senátormi na schodoch senátu.

Zadanie

Ako Caesar prekračoval rieku Rubikon, hádzal pri tom dvomi kockami. Na nešťastie sa mu však pri jednom nešikovnom hode skotúľali do rieky. Keď ich vylovil, zistil, že sa na nich zmyli niektoré bodky a teda zmizli, aj keď na každej stene stále ostala aspoň jedna bodka. Caesar si potom ale všimol, že napriek tomu na tých kockách stále mohol padnúť každý súčet od 2 do 12. Koľko najviac bodiek sa mohlo zmyť?

Komentáre (2)

 • klarka.9
  23. apríl 2024 17:40

  ahojte, nemusím riešiť že napríklad dvojka sa nemohla zmyť na jednotku lebo dvojka nemá v strede bodku, či? teda rátame s tým že z dvojky sa mohla stať jednotka?

 • JakubK Vedúci
  23. apríl 2024 19:48

  Ahoj,
  v tomto príklade berieme aké číslo padlo na kocke len podľa toho, koľko je na danej stene bodiek, teda nezáleží, v akých pozíciách sú tie bodky. Teda kľudne sa mohla zmyť dvojka na jednotku.
  Za vedúcich Kubo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa