Kategórie:
5
6
7

Zadanie

Na jednej z týchto papyrusových listín bol starostlivo nakreslený plán mesta. Štvorčeky na obrázku symbolizujú domy, keďže je ale dokument pár tisícročí starý, nezachovali sa na ňom informácie o jednotlivých obyvateľoch domov.

Vieme, že v každom z domov buď býval práve jeden človek, alebo v ňom žiaden človek nebýval. Ak v dome býval človek, tak aj vo všetkých domoch, do ktorých z neho ide šípka, býval človek. Ďalej vieme, že v každom riadku bývali aspoň 2 ľudia a v každom stĺpci boli aspoň dva domy neobývané. Nájdite všetky spôsoby, ako starovekí Egypťania mohli v meste bývať a dokážte, že žiadne ďalšie možnosti nie sú.

Vzorové riešenie

Opravovali: Danko, alic

Zo zadania poznáme tri podmienky: 

  1. Ak v dome býval človek, tak aj vo všetkých domoch, do ktorých z neho ide šípka, býval človek. 

  2. V každom riadku bývali aspoň 2​ ľudia. 

  3. V každom stĺpci boli aspoň dva domy neobývané.

Najprv sa pozrieme na prvý stĺpec a na políčka E1 a D1. Vieme, že ak by bol dom na E1 obývaný, vďaka šípkam (a podmienke číslo 1​) by boli obývané postupne aj D1, C1, B1, A2, A1. Tu nám ale nastáva spor s treťou podmienkou - v stĺpci by nebol žiadny dom, ktorý je neobývaný. Podobne to platí aj pri D1. Postupne, vďaka šípkam by boli obývané aj C1, B1, A2, A1. Tu nám znova nastáva spor s treťou podmienkou - v stĺpci by mohol byť iba jeden dom neobývaný (E1). Z tohto vyplýva, že domy E1 a D1 obývané byť nemôžu. 


Teraz sa pozrieme na políčko B3. Ak by to bolo obývané, tak vďaka šípkam a prvej podmienke by boli obývané aj nasledujúce domy: A3, A4, A5, B5, C5, C4, B4, C3, C2, B2, A2, A1 a B1 - všetky v riadkoch A, B, C okrem C1. Toto by viedlo k tomu, že by v každom stĺpci okrem prvého domy v riadku D a E museli byť neobývané, aby bola splnená tretia podmienka. Tu nám nastáva spor s druhou podmienkou, ktorá hovorí o riadkoch - v riadku D a E by ostal iba jeden dom, ktorý by mohol byť obývaný (E1 a D1), no musia byť aspoň dva. Z toho nám vyplýva, že dom B3 obývaný byť nemôže. 

Tento poznatok použijeme pri dome B3. Z políčka C2 ide šípka do B3, takže ten je tiež neobývaný. Rovnako to platí aj pri poličkach C3 a D3. 

V každom riadku musia byť aspoň dva domy obývané, čo znamená, že v riadku D musia aspoň dva zo zvyšných 3​ voľných domov byť obývané. Vidíme, že ak by bol obývaný dom D4, tak by bol vďaka šípke aj D5 a potom aj E5 a E4. Ak by bol až D5, tak aj tak by bol obývaný aj D4, pretože vďaka šípkam by boli obývané postupne E5, E4 a napokon aj D4. 

Z toho nám vyplýva, že D5 a D4 sú isto obývané, nakoľko len D2 nestačí a tieto dva sú obývané vždy spolu. 

Teraz sa pozrime na 5.​ stĺpec, kde zatiaľ vieme, že D5 aj E5 sú obývané. Tu vidíme, že ak by A5 bolo obývané, boli by postupne obývané aj B5 a C5 - čiže žiadny dom by nebol neobývaný. Ak by bolo obývané B5, tak by bolo zároveň aj C5 - čiže len jeden dom by mohol byť neobývaný. Z tohto nám vyplýva, že A5 aj B5 sú neobývané. Aplikujme tu teraz to pravidlo o neobývaných domoch. Z toho nám vyplynie, že tým pádom aj A4, A3, B4 a C4 sú neobývané. 

V riadkoch A, B a C nám teraz ostávajú vždy už len dva domy, ktoré podľa druhej podmienky o riadkoch musia byť obývané - sú to A1, A2, B1, B2, C1, C5. 

Ak je obývaný dom C1, podľa šípok a prvej podmienky vidíme, že aj D2 a E3 musia byť obývané. 

No a aby platilo stĺpcové pravidlo o stĺpci 2​, dom E2 musí byť neobývaný, pretože A2,B2 aj D2 sú obývané, len C2 nie je.


Týmto sme sa dopracovali k nasledujúcemu riešeniu:

Iné riešenie nie je, pretože ako sme si dokázali, ak by sa akýkoľvek neobývaný dom premenil na obývaný, jedna z podmienok by neplatila. Tak isto, ak by sa nejaký obývaný dom premenil na neobývaný, jedna z podmienok by neplatila.