5. príklad
Tí skúsenosti s matikou nemajú. Peťko sa po vyriešení príkladu zoznámil a zistil, že to v skutočnosti nie sú piráti, len tak vyzerali ich klobúky. Vtom sa približne polovica oviec vyparila do vzduchu.
„Uuuuj! Zase sa nám úbožiakom to stalô! Dnes už tretí raz. Ojojojojoj!“
„Neustále len ovce rátame.“
Aha. Tam sa to pokazilo. Peťko sa posadil a vychutnával si prekrásne prostredie. Po chvíli sa ozval Jäger: „Ideme ďalej, hlásia mi, že tu je situácia dosť chaotická.“
To, čo Peťko po chvíli uvidel, ho zdesilo. Z tohto univerza nezostalo nič. Videl len bielu pláň. Počkať. Tam v diaľke… áno, niekto tam beží v kruhoch.
Zadanie
Pláň je nekonečná štvorcová sieť. Na nej máme medveďa a svišťa, ktorí sa naháňajú, a vždy sú na susedných políčkach. V každom kroku sa pohnú tak, že:
- svišť sa teraz rohom, ale nie stranou, dotýka políčka, na ktorom stál v predchádzajúcom kroku medveď,
- medveď sa nedotýka ani jedného z políčok, na ktorých stáli svišť alebo medveď v predchádzajúcom kroku, stranou ani rohom,
- svišť a medveď stále susedia stranou.
Na ktoré všetky pozície (vzhľadom na tú začiatočnú) sa vedia medveď a svišť dostať po ľubovoľnom počte krokov?
medveď sa nedotýka ani jedného z políčok, na ktorých stáli svišť alebo medveď v predchádzajúcom kroku, stranou ani rohom: môže sa medveď so svišťom pohnúť o dve políčka? lebo medveď sa vždy dotýka svojho posledného políčka rohom alebo stranou
Ahoj, nie som si istý, či som dobre pochopil tvoju otázku, ale teda medveď aj svišť môžu keď sa hýbu skočiť na ľubovoľné políčko v mriežke, ktoré spĺňa tie veci. Ak to stále nie je jasné, tak sa skús nejak inak spýtať.
Za vedúcich Štepi
Pridaj komentár
Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!
Prihlásiť sa