6. príklad
Ale teraz už je najvyšší čas pozrieť sa naspäť do kuchyne, pretože na rade je už náš druhý a posledný súťažiaci Jerguš Kuchár!
Aký dezert budeš variť, Jerguš? “Porotcov ohúrim lahodnou delikatesou - ovocným pudingom.” Keď povieš ‘lahodná delikatesa’, puding rozhodne nie je prvá vec, čo mi napadne. “To nie je môj problém, že máš príliš jednoduché chuťové poháriky. Našťastie jedlo nehodnotíš ty, ale naši skvelí porotcovia.” “Počkaj, kde sú tu práškové pudingy? Nikde ich neviem nájsť. Idem sa spýtať všemocnej kuchárskej knihy.”
Zadanie
Na to, aby Jergušovi kuchárska kniha odpovedala, musí najskôr zodpovedať otázku, ktorú mu položila. Pre celé číslo n a nepárne číslo m si označme násobok m najbližší k číslu n označením (n)_m. O celých číslach x a y platia tieto rovnice:
\displaystyle (4x)_5 + 7y = 15 \\ (2y)_5 - (3y)_7 = 74
Vypočítajte hodnotu x a y.
Dobrý deň,
rátajú sa aj rovnaké násobky za najbližšie napr: n=100 a m=5 tak potom je najbližší násobok 100 alebo čo ak nie?
Ďakujem.
Ahoj,
ako najbližší násobok sa môže rátať aj rovnaké číslo, keďže je od n-ka vzdialený 0, čo je nepochybne najbližšie.
Danko
Dobrý deň
vsimol som si, že Jerguš Kuchar sa v prvom kole volal Ján Kuchár a v druhom kole sa volal Jakub Kuchár. Prečo každé kolo mení meno?
Ďakujem
Dobrý deň
vsimol som si, že Jerguš Kuchar sa v prvom kole volal Ján Kuchár a v druhom kole sa volal Jakub Kuchár. Prečo každé kolo mení meno?
Ďakujem
Ahoj,
Jozef Kuchár je veľmi poctivý človek a takýmito zmenami mien určite nesleduje žiadne nekalé ciele.
za vedúcich,
Jura- teda, chcem povedať Havoš
Nie je nahodou chyba v zadani?
Pridaj komentár
Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!
Prihlásiť sa