Koniec: 09. november 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
„Už sme na prvom mieste, kde by podľa tej legendy mohla byť knižnica,“ povedal Vikiel, keď sa Ena dohrala, „avšak nič nevidím.“ „Možno je skrytá pod zemou,“ navrhol Michard. Dobrodruhovia sa obzerali okolo seba, nevidiac nič iné ako rovnú zem bez stromov a zeleného porastu. „Možno sme sa len nepostavili na presné miesto. Možno sa nám knižnica ukáže, ak tak spravíme,“ poznamenal Mertor a pomaly vykročil vpred. Zrazu sa zamihotal vzduch a pred nimi sa zjavil stánok. „Pristúpte bližšie, pristúpte bližšie! A zažite magickú šou o akej sa vám nikdy nechyrovalo!“ kričal pán v stánku a miešal karty. Dobrodruhovia prišli bližšie a Vikiel sa začudoval: „To ako môžete povedať, že sa tieto dve čísla rovnajú?“ Pán v stánku sa usmial: „Veľmi jednoducho, zaokrúhlil som jedno číslo a dostal som druhé, takže sa zaokrúhlene rovnajú.“

Zadanie

Pán v stánku používa veľmi zvláštne zaokrúhľovanie. Zobral si číslo, ktoré neobsahovalo cifru 0 a postupne ho zaokrúhlil nahor na desiatky, nahor na stovky a nahor na tisícky (vždy to pôvodné číslo). Keď tieto tri čísla sčítal, získal číslo 5730. Aké mohlo byť jeho pôvodné číslo, ak vieme, že jeho posledná cifra bola najmenšia?

Komentáre (4)

 • bazdu
  03. november 2020 19:44

  Keď je posledná cifra N, tak môže byť tá cifra N aj na mieste desiatok/stoviek/tisícok alebo sa to ráta, že posledná cifra už nie je najmenšia?

 • mišo Vedúci
  03. november 2020 20:51

  Ahoj,
  posledná cifra musí byť menšia ako všetky ostatné.

  Mišo

 • Tamarka_Krivosikova
  08. november 2020 10:16

  Určite platí Mišov komentár? Určite sa posledná (najmenšia) číslica nemôže vyskytovať viackrát v pôvodnom čísle?

 • mišo Vedúci
  08. november 2020 18:31

  Ahojte,
  keďže je už neskoro a stále sú k tomu otázky, rozhodli sme sa, že budeme uznávať obe možnosti. Ak teda už máte riešenie, ktoré ráta s poslednou cifrou menšou od ostatných, alebo sa vám najmenšia cifra niekde opakuje, pokojne ho pošlite.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa