Koniec: 04. máj 202022:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Keď hrdinovia vyšli na vrch veže, Jerguš už na nich čakal. "Ale, ale, ale, koho to tu máme, možno ste mi pokazili môj pôvodný plán, vyvolať vojnu aby moja spoločnosť predala viac tovaru, no nebojte sa! Keď sa mi to nepodarilo, aspoň túto planétu vyťažím mojim orbitálnym vrtákom." Potom sa zasmial a stlačil tlačítko na zapnutie vrtáku, ktorý z vesmíru planétu rozbije. Má táto situácia nejaké riešenie?

Zadanie

\displaystyle \_ x + \_y + \_z=0 \\ \_ x + \_y + \_z=0 \\ \_ x + \_y + \_z=0

Situácia našich hrdinov je vlastne sústava troch rovníc. Začínajú hrdinovia a následne sa s Jergušom striedajú v ťahoch. V každom ťahu môže niekto doplniť na jedno prázdne miesto v sústave ľubovoľné reálne číslo. Dokážte, že hrdinovia vedia zaručiť, že na konci bude mať ich situácia nenulové riešenie.
"Ako sa opovažujete! Nemôžete vašu situáciu takto ľahko vyriešiť! Na to sa ešte pozrú moji právnici!" zakričal Jerguš a odteleportoval sa preč. "Asi by sme si mali opraviť tanier a pokúsiť sa ho dohnať, nech z toho nemáme problémy," navrhol Viktor. Vtom sa pred nimi opäť objavil Jerguš a zatváril sa prekvapene. Opäť zmizol ale vzápätí sa znovu objavil. "Čo sa to deje?" začudoval sa. Zrazu sa v miestnosti objavil holografický Šálka a povedal: "Išiel som do tvojej spálne a poprepájal som ti teleporty, teraz sa už preč nedostaneš!".

Komentáre (3)

 • simonkuk
  01. máj 2020 11:29

  co znamena nenulove riesenie?

 • mišo Vedúci
  01. máj 2020 22:23

  Ahoj,
  nenulové riešenie je také, v ktorom aspoň jedna z neznámych x, y, z vyjde iné číslo ako 0.

  Mišo

 • simonkuk
  03. máj 2020 14:56

  k

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa