4. príklad
Pani mala okrem vedomostí o poklade zásobu bláznivých príhod zo svojich mladých čias, až sa človek divil, že ich všetky prežila, alebo, že si ich vie tak pohotovo vymýšľať. Ževraj sa raz prihlásila na šachový turnaj, kde hrala ako živá figúrka a neskôr spomínala niečo s bojom proti černokňažníkovi. Bolo to zaujímavé a dlhé počúvanie. Veľmi dlhé. „Naozaj už musíte ísť?” pýtala sa ich s výčitkou v hlase, „To je škoda. Predtým vám ale musím povedať, ako som dláždila podlahu v princezninej kúpeľni!”
Zadanie
Majme tabuľku rozmerov 2\times5. Existuje 5 dlaždičiek s hodnotami 1, 2, 3, 4, 5. Každá hodnota je na nejakej dlaždičke práve raz. Tieto dlaždičky uložíme do horného riadku našej tabuľky v náhodnom poradí.
Dlaždičkami môžeme po políčkach tabuľky ľubovoľne hýbať tak, že nevychádzame z tabuľky, a zároveň sa dlaždičky nikdy neprekrývaju, čiže neležia jedna na druhej. Ak pohneme dlaždičku na ľubovoľné susedné voľné políčko, nazývame to ťah.
- Dokážte, že nech dlaždičky na začiatku uložíme do tabuľky v ľubovoľnom poradí, vždy ich vieme zoradiť od najmenšej po najväčšiu tak, že najmenšia je dlaždička vľavo a najväčšia je dlaždička vpravo.
- Nech sú v tabuľke 2\times5 zoradené dlaždičky 3,5,1,4,2. Koľko najmenej ťahov potrebujeme, aby sme ich zoradili do horného riadka do poradia 1,2,3,4,5? Nezabudnite dokázať, že sa použiť menej ťahov nedá.
prosím, zoradené čísla (keď už je 1,2,3,4,5,) musia byť v hornom riadku alebo môžu byť aj v spodnom?
Ahoj,
čísla musia byť zoradené v hornom riadku, dopíšem to aj do zadania.
Pridaj komentár
Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!
Prihlásiť sa