Koniec: 02. november 2023 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9

“Na poslednej stanici som tuším videl šesťku, takže by sme mali ísť ešte 2 stanice,” povedal po pár minútach výpočtov Merlin.

“To by sme mohli…” zrazu Miša uprostred rozprávania prerušilo prudké zabrzdenie. “Prečo stojíme?” spýtala sa Alicka.

“Znie to, že sa niečo pokazilo. Musíme ísť pozrieť čo. Ak to je nejaký ďalší ešte silnejší požiar, tak tu nemôžeme len tak sedieť,” povedal Štepi.

Vedúci sa teda vybrali hľadať čo sa vo vlaku pokazilo. Celý vlak vyzeral napriek požiaru celkom v podobnom stave ako pred požiarom. Len z elektrickej skrinky pri lokomotíve lietali iskry.

“Toto vyzerá ako príčina tohto zastavenia. Musíme sa pozrieť, čo sa tam pokazilo,” povedal Macker a otvoril ju, pričom sa snažil vyhýbať iskrám.

Zadanie

Elektrická skriňa má vnútri niekoľko procesorov usporiadaných do n \geq 2 riadkov tvoriacich pravidelný trojuholník – postupne v riadkoch 1, 2,\dots , n procesorov. Chceme cez všetky procesory viesť kábel (lomenú čiaru) tak, že spojíme vždy dva susedné procesory. Určte, pre ktoré n sa to dá spraviť tak, že v žiadnom procesore nejdeme rovno.

 1. Dá sa to pre n = 3?
 2. n = 4?
 3. n = 5 a viac?
Poznámka: Lomenou čiarou myslíme takú postupnosť úsečiek, ktoré na seba nadväzujú (majú spoločné koncové body). Čiara sa navyše nikdy sama so sebou nekrižuje, ani sa sama seba nedotýka.

Komentáre (6)

 • radoslav.kosuth
  16. október 2023 15:39

  Dobrý deň, nechápem úplne zadaniu v časti "v žiadnom procesore nejdeme rovno", znamená rovno vodorovne?
  Ďakujem za odpoveď

 • stepi Vedúci
  16. október 2023 16:23

  Ahoj Radko,
  nemusí to byť vodorovne, ale rovno hocijakým smerom. Teda čiara musí v každom procesore zahnúť, alebo inak povedané, nemôžu byť tri procesory hneď za sebou na priamke.
  Za vedúcich Štepi

 • andrej
  18. október 2023 22:05

  Moze jeden proces byt spojeny s viacerymi procesmi?

 • JakubK Vedúci
  21. október 2023 09:22

  Ahoj Andrej,
  okrem začiatocného a konečného procesoru lomenej čiary sú všetky procesory spojené práve s dvomi inými procesormi. Začiatočný a konečný procesor je spojený iba s jedným ďalším.
  Za vedúcich Kubo

 • bazdu
  31. október 2023 19:53

  Co vsetko sa rata ako 'sused'?

 • JakubK Vedúci
  01. november 2023 14:18

  Ahoj, ako susedné procesory myslíme potenciálne 6 okolitých procesorov - 2 priamo susedné procesory v každom riadku rovnobežnom s niektorou stranou trojuholníka prechádzajúcim zvoleným procesorom.
  Za vedúcich Kubo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa