Koniec: 02. november 2023 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9

Vedúci vystúpili na veľmi škaredej a rozbitej stanici.

“Tu to vyzerá ako po výbuchu, kedy naposledy opravovali túto stanicu?” spýtal sa Mati.

“Neviem, ale hentam je ceduľa, poďme sa pozrieť,” odvetila mu Klaudia.

Zadanie

Na ceduľke sú napísané roky rekonštrukcie, ale ceduľa je tak stará, že sa nedá prečítať.

Na internete však vedúci našli, že stanica bola postavená v roku 863 Cyrilom a Metodom a potom prvýkrát zrenovovaná v roku 864. Stanicu potom rekonštruovali tak, že po rekonštrukcii v roku n ju nechali bez rekonštrukcie toľko rokov, koľko je ciferný súčet roku n. Teda ak by stanicu rekonštruovali v roku 123, tak nasledujúca rekonštrukcia sa udeje v roku 123 + (1+2+3) =129. Teraz je rok 2023.

 1. Kedy stanicu rekonštruovali naposledy?
 2. Kedy ju budú najbližšie rekonštruovať?
Poznámka: Riešenia priamočiarim vypisovaním nebudú vysoko bodovo ohodnotené. Pre plný počet bodov je potrebné nájsť riešenie, v ktorom bude výrazne menej vypisovania ako pri len pripočítavaní ciferného súčtu k 864.

“Poďme už na autobus, už nás tu 2 hodiny čaká. Mali sme skoro 150 minútové meškanie,” povedala zadýchaná Sima po tom, ako dobehla z druhej strany stanice.

Komentáre (4)

 • Pleschova@gmail.com
  25. október 2023 20:37

  Ahojte, je vporiadku riešenie, keď si urobím program v Excele, ktorý mi to vypíše? Pretože je to v zásade, akoby som si to sama vypísala, ale neviem, či je to v rámci pravidiel vporiadku. Ďakujem
  Julka Pleschová

 • stepi Vedúci
  26. október 2023 17:05

  Ahoj, síce sa to dá naprogramovať, tých čísel nie je až tak veľa aby to Excel/iné programy nezvládli, ale je to stále príliš veľa na to, aby sa to dalo rozumne spraviť ručne. Presne takéto riešenia "hrubou silou" teda nechceme a pravdepodobne za to nedostaneš veľa bodov. Dá sa na výsledok prísť aj bez toho, aby si si musela všetky tie čísla vypisovať, tým že tam vymyslíš niečo pekné. Samozrejme, riešenia môžu byť rôzne, ale dobrý "rule of thumb" na to, koľko je toho ok vypisovať je, či by si to naozaj bola ochotná robiť ručne (teda tak zo desať čísel ešte ok, sto je už asi moc). A samozrejme, aj to po tebe musí niekto opraviť, a komu by sa chcelo čítať veľa vypísaných čísel a kontrolovať to :)
  Za vedúcich Štepi

 • Pleschova@gmail.com
  26. október 2023 17:57

  Dobre, ale tu sa pri vypisovani pohybujeme v desiatkach, ktoré by sa kľudne dali vypísať. Myslím, že je to konkrétne niečo do 50.

 • mati Vedúci
  27. október 2023 17:52

  Ahoj Julka,
  problém je, že priamočiarim vypisovaním obídeš všetky pekné myšlienky, ktoré v tomto príklade sú. Poteší nás, ak skúsiš nájsť riešenie, ktoré nevyžaduje priamočiare vypísanie. Ak sa ti to nepodarí, tak určite pošli aj takéto, ale pravdepodobne za to nedostaneš veľa bodov.
  Za vedúcich Mati

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa