Koniec: 01. november 202122:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Tento príklad je iný ako ostatné. Nemusíš spisovať svoj postup, stačí nám poslať riešenie. Viac informácií nájdeš v pravidlách.
Určite poznáte ten pocit, keď si v lokálnom supermarkete kúpite váš obľúbený jahodovo-citrónovo-čučoriedkový koláč, ale pri otváraní zistíte, že najviac obsahuje jahodovej plnky, najhoršej z týchto troch… Nezúfajte však, lahodné čučoriedkové kúsky si budete predsa len môcť užiť vďaka našej inteligentnej krájacej službe! Zastavte sa v najbližšej predajni G. Mander a vychutnajte si koláče presne podľa vašej chuti.

Zadanie

Tento príklad je iný ako ostatné. Nemusíš spisovať svoj postup, stačí nám poslať riešenie. Viac informácií nájdeš v pravidlách.
Koláč má tvar tabuľky 15\times 15, s farebnými príchuťami ako na obrázku. Rozdeľte ho na kúsky tak, že každý kúsok sa bude skladať z piatich políčok dotýkajúcich sa hranami. Keď sčítame čísla každej farby políčok v nejakom kúsku, jedna z farieb musí mať súčet väčší ako obe ostatné farby. Táto farba sa stane hlavnou príchuťou tohto kúsku koláča.
Urobte to tak, aby malo čo najviac kúskov hlavnú príchuť modrú, a čo najmenej červenú. Hodnotí sa v prvom rade rozdiel týchto dvoch počtov. Ak budú mať dve riešenia tento rozdiel rovnaký, za lepšie považujeme to s väčším počtom takých kúskov, že hlavná príchuť v ňom má súčet čísel väčší ako súčet zvyšných dvoch príchutí v ňom.

Komentáre (2)

 • FilipH
  28. október 2021 13:04

  A co ked maju dve farby rovnaky sucet ktora je hlavna?

 • Danko Vedúci
  28. október 2021 15:19

  Ahoj,
  podľa zadania musí mať jedna z farieb väčší súčet ako ostatné, takže pokiaľ majú dve farby rovnaký súčet, tá tretia má isto väčší a tá bude hlavná. Ak by tá tretia bola menšia, toto rozdelenie by porušovalo zadanie - nebola by jedna farba s najväčším súčtom.

  Danko

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa