Koniec: 11. október 202122:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Posledný súťažiaci ktorého sme dnes ešte nevideli variť je Šálka.
Šálka, čo dnes navaríš?
“Budem variť svoju Luxusnú vifonku - to je taká šálková polievka, ktorá sa podobá na normálnu vifonku, ale s mojou vlastnou zmesou korenia a domácimi rezancami.”
To znie zaujímavo - máš už namiešané korenie?
“Ešte nie, to som práve chcel ísť spraviť. Už som si zohnal všetko potrebné korenie, ale keďže je to môj tajný recept tak som ho poschovával pod tie šálky tam na stole.”

Zadanie

Na stole je n šálok usporiadaných do kruhu, pod ktorými sú rôzne korenia. Vždy, keď sa Šálka pozerá niekde inde, príde Ján Kuchár a môže mu šálky obrátiť, pootočiť alebo oboje. Obrátenie vyzerá tak, že kruh niekde rozpojí, a zapojí ho na opačnej strane - teda poradie šálok aké bolo predtým v smere hodinových ručičiek bude teraz proti smeru hodinových ručičiek. Príklad obrátenia môžete vidieť aj na obrázku. Okrem toho teda vie celý kruh šálok ľubovoľne otočiť. Nikdy však nezmení, ktoré šálky sú vedľa seba. Šálka našťastie vie, že to Ján Kuchár robí, a keďže si chce zapamätať, kde je ktoré korenie, použil niekoľko rôznych farieb šálok. Aký je najmenší počet rôznych farieb šálok (v závislosti od n), ktoré potrebuje použiť, aby vždy vedel určiť, pod ktorou šálkou je ktoré korenie?

Komentáre (0)

  • Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa