Koniec: 11. október 202122:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Po ochutnávaní posledného kulinárskeho výtvoru nastal nečakaný problém. Ako môžeme súťaž vyhodnotiť, ak každý človek po ochutnaní Najtemnejšieho vývaru na milión rokov zaspí?
“Tak sa predsa pozná, že vívar je dobrí. Ňemuožeťe s vihodnoťeňím počkať, až sa prebuďja?”
Je mi to ľúto, ale o milión rokov už naša šou asi nebude veľmi relevantná. Nepoznáš niekoho, kto by s ochutnávaním nemal také problémy?
“Vjeťe čo, dobre teda. Zavolám svoju roďinu, určiťe sa poťešja. Ňebojťe, budú hodnoťiť spravodlivo, ňikdi im moje jedlá zvlášť ňechuťili.”

Zadanie

Z hlbín vesmíru priletelo 100 bohov a posadalo si okolo jedálneho stola. Každý z nich buď hovorí pravdu, klame, alebo drieme. Driemajúcemu bohovi sa nechce rozmýšľať, preto vždy, keď ide niečo povedať, spýta sa boha po svojej ľavici, a aj tak to dopletie a povie opak. To znamená, že ak má po svojej ľavici pravdovravného boha, tak klame, a ak má po svojej ľavici klamára, tak hovorí pravdu. Ak boh po jeho ľavici tiež drieme, tak spanikári a vymyslí si odpoveď, ktorá môže byť aj pravdivá, aj nepravdivá. Keď sme sa bohov opýtali, kto sedí po ich pravici, každý z nich povedal, že je to klamár. Koľkí bohovia môžu byť klamári? Nájdite všetky možnosti.

Komentáre (7)

 • MatejBachnicek
  06. september 2021 19:06

  Keď sa driemajúci boh pýta boha naľavo od neho, či je ten po jeho pravici klamár, myslí sa tým boh po pravici driemajúceho boha alebo boh po pravici opýtaného?

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 • Matuspokorny
  08. september 2021 18:48

  Zdravím, čo sa stane, ak je klamár, či pravdovravný po ľavici spiaceho ? Povie výrok pravdivý, či nepravdivý k tomu , že je to spiaci, či k tomu, čo on povie podľa toho kto je po jeho ľavici ?
  Vopred ďakujem za odpoveď

 • mišo Vedúci
  08. september 2021 20:48

  Ahojte,
  driemajúci boh sa pýta na boha po svojej vlastnej pravici, teda na toho, na ktorého sme sa ho pýtali aj my.

  Ak je boh driemajúci, ostatní bohovia ho berú ako driemajúceho. Nerozlišujú teda, či klame alebo hovorí pravdu. Ak má teda pravdovravný boh po svojej pravici driemajúceho, povie nám, že je to driemajúci boh.

  Mišo

 • OliverKusnir
  03. október 2021 13:00

  čo keď klamár má po svojej pravici driemajúceho čo povie klamár?

 • Danko Vedúci
  03. október 2021 14:58

  Ahoj,
  jediné čo vieme o klamárovi povedať je, že nemôže povedať niečo čo je pravda. Čokoľvek iné povedať môže.

  Danko

 • ZofiaBartova
  09. október 2021 12:28

  Ahoj,
  čo sa stane, ak driemajúci boh dostane odpoveď, že vedľa neho je driemajúci? V zadaní je, že má povedať opak. Čo je opak k driemajúci?
  Ďakujem

 • Danko Vedúci
  10. október 2021 16:16

  Ahoj,
  čo povie driemajúci boh nezávisí len od toho, čo mu susedný boh povie. Dôležité je, či je tento boh klamár alebo pravdovravný. Driemajúci boh sa bude správať opačne, ako tento boh po jeho ľavici (Ak je teda napríklad pravdovravný, a povie mu že boh po jeho pravici je driemajúci, tak on musí povedať nejaké klamstvo, teda buď že má po pravici pravdovravného, alebo klamára). A ako je v zadaní spomenuté, ak je boh po ľavici driemajúci, môže povedať čokoľvek.

  Danko

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa