Koniec: 11. október 202122:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
Súťažiaci, na ktorého sa ideme pozrieť teraz, je Ján Kuchár. Vyzerá to tak, že už začal variť kurací vývar, akurát krája zeleninu.

Zadanie

Ján krája zeleninu nasledovným spôsobom: Nenakrájanú zeleninu môže nakrájať buď na kolieska alebo na pásiky. Nakrájanú zeleninu môže hodiť do hrnca. Pred chvíľou bolo rovnako veľa nenakrájanej zeleniny a zeleniny na kolieska, ale zeleniny na pásiky bolo 7-krát viac. Dohromady bolo mimo hrnca 900 kusov zeleniny. Teraz je rovnako veľa nenakrájanej zeleniny a zeleniny na pásiky, ale zeleniny na kolieska je 7-krát viac. Koľko najviac kusov zeleniny môže byť teraz mimo hrnca?
Ján Kuchár, akú polievku dnes varíš?
“Dnes varím kurací vývar. Je to jediná polievka, ktorú viem variť.”
Aha. Ako si sa dostal do našej šou?
“Volám sa predsa Ján Kuchár, čo by bola kuchárska šou bezo mňa?”
Hm. To je zaujímavá otázka. Nebudem ťa teda rušiť, môžeš pokračovať vo varení.
“Myslím že to už ste nezvládli. Počas tohto rozhovoru som zabudol, ako dlho mám vývar variť. Idem sa pre istotu spýtať všemocnej kuchárskej knihy.”

Komentáre (11)

 • SaterS
  05. september 2021 14:04

  Môžem sa spýtať, či sú tie uvedené pomery zelenín len mimo hrnca alebo celkovo?
  Vopred ďakujem.

 • Danko Vedúci
  05. september 2021 16:25

  Ahoj,
  akonáhle je nejaká zelenina v hrnci, neráta sa medzi zeleninu ktorú počítame. Teda pomery hovoria iba o zelenine mimo hrnca.

  Danko

 • timovalky
  12. september 2021 11:29

  Zeleniny na pasiky bolo 7*viac ako nenkarajanej zeleniny alebo vsetkej zvysnej zeleniny?

 • Danko Vedúci
  13. september 2021 11:47

  Ahoj,
  nenakrájanej zeleniny bol nejaký počet, zeleniny na kolieska bol rovnaký počet, a zeleniny na pásiky bolo 7-krát viac ako tento počet. Teda nie 7-krát viac ako všetkej zvyšnej zeleniny.
  Podobne to platí aj teraz, pri zelenine na kolieska.

  Danko

 • michaels
  19. september 2021 15:28

  Nie som si isty, ci dobre rozumiem zadaniu.
  Prve spocitanie (nazyvate ho "pred chvilou") bol nejaky pocet. Druhe spocitanie (nazyvate ho "teraz") bol iny pocet. Rozumiem tomu spravne, ze po prvom spocitani isla VŠETKA nakrajana zelenina (aj kolieska, aj pasiky) do hrnca? Alebo tam isla len nejaka lubovolna cast, ktoru sa rozhodol kuchar Ján?

  Dakujem

 • kuboW Vedúci
  19. september 2021 22:03

  Ahoj,

  kuchár Ján môže, ale nemusí hodiť nakrájanú zeleninu do polievky, takže sa v polievke nachádza ľubovoľná časť zeleniny.

  KuboW

 • SaraBorska
  22. september 2021 19:16

  Zo zadania mi nie je jasné, či medzi časom "pred chvíľlou" a "teraz" Ján iba dal nejakú zeleninu do hrnca, alebo mohol aj nenakrájanú zeleninu premeniť na nakrájanú. Ďakujem

 • kuboW Vedúci
  24. september 2021 19:30

  Ahoj,

  medzi "pred chvíľou" a "teraz" mohol (ale nemusel) Ján dať nejakú časť zeleniny do hrnca a aj zmeniť nenakrájanú zeleninu na nakrájanú.

  KuboW

 • michaels
  09. október 2021 18:00

  Mám jednu otázku:
  Ak je nenakrájanej zeleniny napríklad 100ks, znamená to ze keď ju nakrájame, tak vznikne omnoho väčší počet kusov nakrájanej zeleniny (či už na pásiky, alebo kolieska)? Môže zo 100ks nenakrájanej zeleniny vzniknúť kľudne 500 ks nakrajánej? Alebo v príklade uvažujeme, že zo 100ks nenakrájanej vždy zostane rovnaký počet nakrájanej zeleniny (teda 100ks)? Ďakujem.

 • SamuelOnderik
  10. október 2021 12:58

  Ked zeleninu hodime do hrnca tak sa oz nepocita?
  Vopred dakujem.

 • Danko Vedúci
  10. október 2021 13:07

  Ahojte,
  zaujíma nás koľko pôvodných kusov nejakej zeleniny tam máme. Teda keď napríklad nakrájame 100ks mrkvy, budeme mať 100 kusov nakrájaných mrkiev. Počet zeleniny teda vždy zostane rovnaký, jedine ho môže ubudnúť vhodenám do hrnca.
  A ako som teda trochu už naznačil, ako sa viac krát spomína v zadaní, rátame so zeleninou mimo hrnca, teda po vhodení do hrnca sa už nepočíta.

  Danko

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa