Koniec: 07. december 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
„Ten nákres asi znázorňuje, z kadiaľ sa vieme dostať domov,“ poznamenal Vikiel. „Tak je,“ pritakala pani s okuliarmi, ktorá ich potichu sledovala jedným okom. „Je to svätyňa presne uprostred nášho sveta,“ dodala po chvíľke a vrátila sa k svojmu čítaniu. „Takže sem sa máme dostať,“ povedal Michard a dotkol sa prstom stredného bodu.

Zadanie

Na kryštálovej tabuľke sa objavili súradnice svätyne. Súradnice svätyne sú vyjadrené trojciferným číslom \overline{abc}, kde písmená a, b, c predstavujú nie nutne rôzne nenulové cifry. Vieme, že číslo \overline{abc} je násobkom čísla 3, číslo \overline{cbabc} je násobkom čísla 15 a číslo \overline{abcba} je násobkom čísla 8. Aké je číslo \overline{abc} vyjadrujúce súradnice svätyne? Nájdite všetky možnosti.

Komentáre (4)

 • AlexanderVanko
  02. december 2020 12:14

  Co znamena ta ciara nad abc?

 • mišo Vedúci
  02. december 2020 14:22

  Ahoj,
  zvyčajne, keď sa napíše iba abc myslí sa tým súčin čísel a, b a c. V tomto prípade sa však jedná o číslo, ktoré má cifry a, b, c. Čiaru sme navrch do \overline{abc} pridali, aby bolo na prvý pohľad jasné, že nemyslíme súčin, ale niečo iné. V tomto príklade to neznamená nič viac ako to, že sa jedná o číslo zložené z daných cifier.

  Mišo

 • MatejCisko
  02. december 2020 19:42

  Dobry den, mozte prosim objasnit vyraz "nie nutne rôzne nenulové cifry". Mysleli ste nie nutne rozne cifry ale tie su nenulove - cize mozu sa aj opakovat ale nesmie to byt 0? Alebo ste mysleli nie nutne rozne a nenulove cifry - cize mozu sa aj opakovat a moze to byt aj 0? Dakujem. Matej.

 • mišo Vedúci
  03. december 2020 09:01

  Ahoj,
  cifry sú nie nutne rôzne a zároveň nenulové. Myslí sa tým, že sa cifry môžu (ale nemusia) opakovať, ale musia byť rôzne od 0.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa