Koniec: 07. december 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
„Znovu sa stretávame,“ privítala našich dobrodruhov pani s okuliarmi, „zvládli ste sa dostať až sem, takže si myslím, že si zaslúžite informáciu, ktorú ste do Knižnice prišli hľadať.“ „Ako ste sa sem dostali?“ spýtala sa Ena. „No predsa vchodom pre zamestnancov,“ odvetila jej pani s okuliarmi. „A my sme museli ísť cez to celé bludisko kvôli čomu?“ zamračila sa Ena. „Preto, lebo tadiaľ musia prejsť zákazníci bez povolenia,“ odpovedala pokojne pani s okuliarmi. Zrazu sa ale jej tvár rozžiarila: „Kým som na vás čakala, tak som si čítala knihu z názvom Dračie korytnačky a ich zvyky a neverili by ste, čo robia matky svojim deťom.“

Zadanie

Vo svete dračích korytnačiek je náročné prežiť a preto sa matky korytnačky hrávajú s malými korytnačiatkami takúto hru: Na ploche znázornenej na obrázku je päť korytnačiatok. Dve matky korytnačky sa striedajú v ťahoch. Matka korytnačka si môže vybrať jeden z dvoch ťahov:

 • zvolí si korytnačiatko, ktoré má za sebou alebo na svojej úrovni iné korytnačiatko, a posunie ho o ľubovoľný počet políčok dopredu, alebo
 • posunie o 1 políčko dopredu všetky korytnačiatka, ktoré za sebou nemajú iné korytnačiatko.

Ak matka korytnačka presunie korytnačiatko na políčko s príšerou, na konci trasy, príšera korytnačiatko zje. Matka korytnačka, ktorá toto spraví, prehrá. Ktorá matka korytnačka má víťaznú stratégiu? Víťazná stratégia znamená, že jedna matka korytnačka vie voliť také ťahy, aby vyhrala bez ohľadu na to, aké ťahy vykonáva druhá matka korytnačka.

Komentáre (7)

 • Viki
  14. november 2020 14:50

  Dobrý deň, mám dve otázky:
  1.Koľko matiek korytnačiek hrá túto hru?
  2.Tým že ,,korytnačiatko ktoré za sebou má nejaké iné korytnačiatko" sa myslí že to druhé korytnačiatko sa nachádza bezprostredne za ním alebo sa môže nachádzať hocikde za ním?
  Vopred ďakujem

 • mišo Vedúci
  14. november 2020 15:04

  Ahoj,
  hru hrajú 2 matky korytnačky, zadanie sme doplnili.
  Korytnačiatko má za sebou nejaké iné korytnačiatko, pokiaľ je aspoň 1 korytnačiatko na ľubovoľnom mieste za naším korytnačiatkom.

  Mišo

 • TimotejManczal
  20. november 2020 15:33

  A prosím kde začínajú matky?
  Dopredu ďakujem.

 • SaterS
  21. november 2020 10:51

  A hýbu sa tie matky? Ak áno ako?
  Dopredu ďakujem.

 • mišo Vedúci
  21. november 2020 12:33

  Ahojte,
  matky sú v tomto príklade hráčmi, ktorí na plániku hýbu figúrkami - korytnačiatkami. Matky sa samy o sebe nepohybujú a nemajú žiadne počiatočné umiestnenie.
  Na druhej strane korytnačiatka začínajú tam, kde sú umiestnené na obrázku, teda pred prvým políčkom.

  Mišo

 • SaterS
  21. november 2020 13:16

  aha prepacte uz som pochopil

 • SaterS
  21. november 2020 13:16

  aha prepacte uz som pochopil

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa