Koniec: 07. december 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
„Vidím, že ste veľmi šikovní, takže vám dovolím vstúpiť. Prosím, vojdite,“ povedali hovoriace dvere a otvorili sa. Naši dobrodruhovia vošli dovnútra a zostali ohromení stáť nad veľkoleposťou obrovskej miestnosti, ktorá sa rozprestierala pred nimi.

Zadanie

Na strope miestnosti sa nachádza obrovský obrazec skladajúci sa z troch veľkých trojuholníkov, ktoré sú všetky rozdelené na štyri menšie trojuholníčky tak, ako vidíte na obrázku. Do obrazca sa vpisujú do malých trojuholníčkov kladné celé čísla od 1 po 10 vrátane, pričom do každého malého trojuholníčka sa vpíše práve jedno číslo a čísla sa v obrazci nesmú opakovať. Súčty čísel v každom z troch veľkých trojuholníkoch sú rovnaké. Čísla 1, 2, 4 a 10 sú už vpísané do obrazca. Nájdite všetky možnosti ako sa dajú povpisovať zvyšné čísla, aby platili vyššie uvedené podmienky.

Komentáre (4)

 • Filipko0258
  14. november 2020 09:30

  môžem doplniť napr. číslo 2 keď už číslo 2 je tam dané?

 • mišo Vedúci
  14. november 2020 15:07

  Ahoj,
  v zadaní nám chýbalo napísané, že čísla v obrazci sa nesmú opakovať. To znamená, že ak je nejaké číslo už v obrazci, nemôžeme ho tam znova doplniť, rovnako tak nemôžeme doplniť dve rovnak čísla. Zadanie sme doplnili.

  Mišo

 • SaraBorska
  14. november 2020 16:55

  Tri veľké trojuholínky sú myslené tie postavené špicou hore, že? Ten štvrtý veľký trojuholník, čo je postavený špicou dole, už nemusí mať rovnaký súčet ako tie tri veľké?

 • mišo Vedúci
  14. november 2020 17:35

  Ahoj,
  áno presne tak, myslia sa len tie tri trojuholníky so špičkou navrchu.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa