Koniec: 09. november 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Dobrodruhovia potichu kráčali parkom, obzerajúc sa na všetky strany, aby ich náhodou niečo neprekvapilo. Park vyzeral veľmi pokojne až na to, že bol až príliš pokojný a tichý. Ani jeden jediný lístok na strome sa nepohol, vánok nezafúkal. Ich šuchotajúce kroky boli to jediné, čo bolo počuť na míle ďaleko. Po pár minútach chôdze sa ocitli pred vchodom do budovy. Na dverách bol jednoduchý nápis a pod ním okienko: „VLOŽTE 42 GRAMOV“. Dobrodruhovia sa jeden na druhého začudovane pozreli. „Čo to znamená?“ spýtala sa Ena šepotom, ako keby sa bála narušiť ticho. „Asi máme použiť tamtú reťaz a tie kliešte,“ povedal Michard ukazujúc na zvinutú reťaz na zemi.

Zadanie

Dobrodruhovia majú reťaz so 150 článkami, z ktorých každý váži 1 gram. Nájdite najmenší počet článkov, ktoré musia kliešťami zlomiť, aby boli schopní kombináciou niekoľkých častí reťaze vytvoriť všetky hmotnosti 1 gram, 2 gramy, ... , 149 gramov, 150 gramov. Zlomený článok tiež váži 1 gram.

Komentáre (2)

 • JakubK
  18. október 2020 11:53

  Mám reťaz s piatimi článkami a zlomím prostredný. Vzniknú mi dve reťaze dlhé dva a tri články, alebo tri reťaze dlhé dva, dva a jeden článok?
  Ďakujem za odpoveď.

 • mišo Vedúci
  18. október 2020 22:09

  Ahoj,
  keď zlomíš nejaký článok, ktorý sa nachádza v strede, dostaneš 3 časti, zlomený článok a po 1 časti reťaze na každej strane. V tvojom prípade s 5 článkami dostaneš časti dlhé 2, 2 a 1(ten zlomený článok).

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa