Koniec: 09. november 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
„Knižnica všetkých odpovedí?“ rozmýšľal Klaus, „Možno som o tom niečo počul, čo ty Obor?“ Klaus sa otočil na Obra, ale ten len mykol plecami, že nevie a ďalej sa len prizeral. „Tak nám povedz, čo vieš!“ rozkázala Ena. „Ale pokoj, pokoj. Informácie sú drahé v tejto dobe. Čo mi za ne dáte?“ Dobrodruhovia sa na seba pozreli. Nemali veľmi čo rozdávať. „Nič, že?“ uškrnul sa Klaus, „Ale keďže sa mi vcelku páčite, tak vám niečo poviem, ak si so mnou jeden z vás zahrá môj šach.“

Zadanie

Klausova šachovnica má tvar ôsmych políčok vedľa seba a každý hráč má tri figúrky: kráľa (K), jazdca (J) a vežu (V). Na obrázku vidíte ich počiatočné rozostavenie.


Každá figúrka sa môže pohybovať aj doľava aj doprava, ak má k dispozícií vhodné miesto. Každý ťah musí smerovať buď na prázdne políčko alebo na políčko obsadené súperovou figúrkou, ktorú tým pádom vyhodí a odstraňuje sa zo šachovnice. Kráľ sa môže pohybovať vždy len o jedno políčko a nesmie sa ťahom dostať do „šachu“ – na políčko ohrozené súperom. Jazdec sa pohybuje o dve políčka vpravo alebo o dve políčka vľavo, pričom políčko uprostred preskakuje. Veža sa môže posunúť o ľubovoľný počet políčok, pričom nemôže prejsť cez obsadené políčko. Ani po pohybe týchto figúrok nesmie byť kráľ ohrozený súperom.

Kráľ:
Jazdec:
Veža:

Ak hráčovi nezostáva žiaden prípustný ťah, hra končí remízou. Hráč, ktorý ohrozí súperovho kráľa tak, že kráľ nemá kam utiecť, dal mat a vyhráva. Začína biely. Dokáže niektorý hráč zabezpečiť, aby vyhral, bez ohľadu na to, ako hrá súper? Ak áno, určte ktorý a ako to docieli. Ak nie, vysvetlite prečo.

Komentáre (6)

 • AdelaHeftyova
  24. október 2020 17:34

  Môžem spraviť ťah, ktorým ohrozím svojho kráľa? Je tento ťah povolený?

 • mišo Vedúci
  24. október 2020 20:48

  Ahoj,
  povolené sú iba ťahy, po ktorých nebude Tvoj kráľ ohrozený súperovými figúrkami. Zadanie sme doplnili.

  Mišo

 • bazdu
  03. november 2020 19:49

  A keď jazdec preskočí súperovu figúrku, tak tá figúrka, ktorú preskočil, bude vyhodená?

 • mišo Vedúci
  03. november 2020 20:43

  Ahoj,
  figúrka bude vyhodená, len ak súper stúpi na políčko obsadené touto figúrkou. Ak teda jazdec preskočí nejakú figúrku, táto figúrka nebude výhodná.

  Mišo

 • bazdu
  04. november 2020 18:01

  A to že ,,Hráč, ktorý ohrozí súperovho kráľa tak, že kráľ nemá kam utiecť, dal mat a vyhráva" znamená že napr. kráľ bol zahnaný do kúta a keď stúpi na políčko, kde ho súper môže vyhodiť, tak prehral?

 • mišo Vedúci
  04. november 2020 18:46

  Ahoj,
  ak je kráľ ohrozený a nemá sa kam uhnúť, ani nemôže zablokovať svoje ohrozenie inou figúrkou, tak prehral. Inak sa to dá povedať aj tak, že ak bez ohľadu na to, čo hráč spraví, súper by dokázal následne kráľa vyhodiť, potom hráč prehral.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa