Koniec: 09. november 2020 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Tento príklad je iný ako ostatné. Nemusíš spisovať svoj postup, stačí nám poslať riešenie. Viac informácií nájdeš v pravidlách.
„Prepáčte mi, ale my nie sme žiadni pomocníci,“ ozval sa Mertor, keď poukladali všetky informácie. „Nie?“ začudovala sa pani v okuliaroch, „A kto ste potom?“ „Prišli sme nájsť odpovede do Knižnice,“ odpovedal Vikiel. „Aha, takže ste zákazníci. Ospravedlňujem sa, ale tých tu veľa nemávam,“ povedala pani v okuliaroch, „nasledujte ma.“ S tým sa pobrala popri množstve miestností s mihotavými informáciami na podlahe v každej z nich. „Čo by ste chceli vedieť?“ spýtala sa pani s okuliarmi, „Chcete zistiť ako sa správne ukladajú ovce na pastvinu?“ „To tu máte odpoveď i na to?“ spýtal sa zaskočene Michard. „Samozrejme, máme tu odpoveď na všetko. Počkajte tu,“ povedala im a vbehla do jednej miestnosti zoberúc jednu informáciu a potom sa k nim vrátila a vložila ju Michardovi do ruky. Tomu sa zrazu pred očami začalo prehrávať video.

Zadanie

Tento príklad je iný ako ostatné. Nemusíš spisovať svoj postup, stačí nám poslať riešenie. Viac informácií nájdeš v pravidlách.
Lúka pozostáva zo štvorčekovej siete 26\times 26. Nachádzajú sa na nej vlci (V) a ovce (O). Chcete na lúku vyhnať aj svojich 60 zvyšných oviec, no nechcete, aby ich zožrali vlci ani aby sa ovce pobili o trávu a preto musí platiť nasledovné:
 1. Na jednom políčku je vždy najviac jedno zviera.
 2. Všetky ovce musia byť v jednej oplotenej oblasti. Plot prechádza jedine po stranách štvorčekov a musí byť súvislý.
 3. Žiaden vlk nemôže byť v oplotenej oblasti.
 4. Aby sa ovce nepobili, každá môže mať na ôsmich políčkach okolo seba najviac jednu inú ovcu.

Rozostavte zvyšných 60 oviec a postavte plot tak, aby bol obvod plota čo najmenší. Ovcami, ktoré sú už na lúke, nemôžete hýbať.

Video skončilo a Michard sa poobzeral okolo seba a povedal: „Tak zbytočnú informáciu som ešte nedostal.“ „Tak po akú odpoveď ste sem prišli?“ spýtala sa pani v okuliaroch, ktorá si ich pozorne obzerala. „Chceme zistiť ako sa vieme dostať naspäť do nášho sveta,“ odvetila Ena. „Takže vy ste z vonku,“ zamyslela sa pani s okuliarmi, „uvidím, čo nájdem. Zatiaľ ma tu počkajte.“ A s tými slovami zmizla a našim dobrodruhom nezostalo nič iné len čakať na jej návrat.

Komentáre (7)

 • SaterS
  31. október 2020 11:48

  A keby som spravil tú ohradu okolo vlkov rata sa ze je to akoze v oplotenej oblasti alebo to je len tak že nesmie byť v ovciom uzemí? Dakujem

 • mišo Vedúci
  31. október 2020 13:25

  Ahoj,
  oblasť považujeme za oplotenú, ak je plot okolo nej zo všetkých strán. Ak by si spravil ohradu okolo všetkých vlkov, boli by vlky vnútri v oplotenej oblasti, čo nechceme. Plot má viesť okolo oviec.

  Mišo

 • TimotejManczal
  31. október 2020 16:04

  A majú byť všetky ovce v jednom výbehu alebo v jednej oplotenej oblasti?

 • SaterS
  01. november 2020 10:58

  a v rohoch sa plot môze dotýkat ?

 • Majko
  01. november 2020 13:05

  Musí byť vnútro ohrady súvislé?
  Ďakujem

 • mišo Vedúci
  01. november 2020 15:19

  Ahojte,
  všetky ovce majú byť v jedinej oplotenej oblasti. Ak sa plot dotýka sám seba, napríklad má tvar čísla 8, vznikne nám viacero oplotených oblastí. Pokiaľ táto oblasť nie je súvislá, jedná sa vlastne o 2 (alebo viac) oblastí. Takýto plot môžete navrhnúť, avšak musí platiť, že všetky ovce budú LEN V 1 z nich.
  Ak sa plot dotýka sám seba z vonka, vzniká opäť viacero oplotených oblastí. Stále však musí platiť, že ovce sú len v 1 z nich a vlci v žiadnej.

  Mišo

 • SaterS
  01. november 2020 15:55

  dakujem

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa