Odporúčaný článok

2% z dane - Milí Ušiaci, rodičia, Tak ako minulý rok, tak aj tento sú Riešky poberateľom 2% z dane. Aj vďaka 2% z dane vieme financovať chod semináru, zorganizovať sústredenia a tábor a … Prejsť na článok

×
Koniec: 05. apríl 2021 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
“Ale to je aj tak ešte ďaleko v budúcnosti." Hovorí Anke pán Peniažkový. ” Teraz sa máš ešte hrať s kockami, nie trápiť sa nad budúcnosťou.” “Netrápim sa nad budúcnosťou, otecko, ako som už povedala, mám plán, len si ma nenechal dohovo...” “Áno Anka, rozumiem, teraz je ale čas na večeru. Podarilo sa mi kúpiť celkom veľkú tortu, čo je dnes veľmi vzácne, takže môžeme pozvať aj susedov.

Zadanie

Pán peniažkový sa o tortu podelil takto: Najprv si sám zobral najväčší kus, potom dal Anke jeden kus, a potom prišlo niekoľko susedov (aspoň jeden), ktorí si postupne zobrali tiež po jednom kuse torty. Veľkosť každého kusu vieme vyjadriť ako zlomok veľkosti torty, ktorý má v čitateli číslo 1. Navyše žiadne dva kusy neboli rovnako veľké. Dokážte, že nech bolo susedov ľubovoľne veľa, mohli si všetci rozdeliť tortu tak, aby z nej na konci nič nezostalo.

Komentáre (0)

  • Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa