Koniec: 05. apríl 202122:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Po tom čo dopísal a Kráľ mu vyplatil sľúbené peniaze, utekal s nimi do pekárne. Kým tam ale prišiel, inflácia zapríčinila, že si za ne mohol kúpiť iba jednu tortu (aj keď bola celkom veľká). Potom sa už konečne mohol vrátiť domov. “Už som doma, Anka!” povedal, keď prišiel. “Ahoj otecko! Ako moc sa pokazila ekonómia dnes?” opýtala sa ho Anka. “Musím povedať, že dnes trochu menej ako predchádzajúce dni” odpovedal jej, “ale stále viac ako je zdravé. Musím povedať, že pokiaľ sa to nezlepší, tak sa bojím o tvoju budúcnosť, Anka” “Ale kdeže, netreba sa o nič báť. Už som to vymyslela” odpovedala mu Anka. “Vážne?” “Áno! Budem princezná a...” “Princezná? Nemôžeš byť len tak princezná, Anka. Potrebuješ certifikát, šľachtický pôvod a… ešte veľa vecí. Radšej sa presťahuj do nejakého rozumnejšieho kráľovstva, ktoré kupuje menej rytierov.”

Zadanie

Na kružnici leží n kráľovstiev. Kráľovstvá sú v smere hodinových ručičiek očíslované číslami postupne od 1 až po n. Anka v žiadnom nie je spokojná a preto medzi nimi postupne cestuje. Začína v kráľovstve s číslom 1 a následne vykoná n-1 ciest. Pri každej ceste sa presunie v smere hodinových ručičiek o toľko kráľovstiev, aké číslo má kráľovstvo v ktorom sa práve nachádza. Keď dokončila všetkých n-1 ciest zistila, že v každom kráľovstve bola práve raz. Nájdite všetky možné hodnoty n, pre ktoré to mohlo nastať.

Komentáre (2)

 • MartinP
  16. marec 2021 21:23

  Dobrý deň rád by som sa opýtal či očíslovanie kráľovstiev je postupné ako idú v smere hodinových ručičiek (1- 2 - 3 - 4 ...) alebo nemusia byť očíslované podľa poradia ( 1 - 4 - 3 - 2 ...)

 • mišo Vedúci
  17. marec 2021 13:08

  Ahoj,
  čísla majú byť v smere hodinových ručičiek usporiadané postupne od 1 po n, teda 1,\, 2,\, 3,\, \ldots,\, n. Zadanie sme doplnili.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa