Koniec: 05. apríl 2021 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
“Pán Kráľ, obávam sa, že kráľovský rozpočet nie je vôbec stabilný. Rozumiem, že chceme trénovať rytierov, aby zachraňovali princezné, ale ste si istý, že je to najlepšie využitie peňazí?” opýtal sa ekonóm Kráľa. “Zachraňovať princezné je veľmi dôležité, pán Peniažkový! Pokiaľ ich nezachránime, ostanú nezachránené a nebezpečné príšery ich budú držať vo svojich spároch!” odpovedal mu pán Kráľ. “Ale ekonómia je v troskách, rozumiem, že treba princezné zachrániť, ale pokiaľ skolabuje, tak bude treba zachraňovať všetkých.” “Žiaden strach, keď budeme strácať príliš veľa peňazí, proste presvedčíme ostatné kráľovstvá, aby sa s nami podelili o ich bohatstvo” navrhol Kráľ.

Zadanie

Na Medzikráľovskej Gemologickej Konferencií boli gemológovia štyroch kráľovstiev. Každý z nich mal zbierku iného druhu drahokamu. Jeden mal 8 rubínov, ďalší 10 zafírov, tretí 100 perál a posledný 5 diamantov. Každý dal na konferencií po jednom drahokame zo svojej pôvodnej zbierky každému inému gemológovi. Po konferencií mal každý gemológ drahokamy s rovnakou celkovou hodnotou. Vieme, že všetky kusy rovnakého drahokamu majú rovnakú hodnotu. Čia zbierka bola na začiatku najhodnotnejšia? Koľko drahokamov by ostatní museli mať na začiatku (svojho pôvodného druhu), aby mali ich zbierky rovnakú hodnotu pred výmenou?

Komentáre (4)

 • Majko
  20. marec 2021 09:32

  Tým "koľko drahokamov by ostatní museli mať na začiatku" sa myslí koľko z toho ich typu, alebo?
  Ďakujem, Majko

 • mišo Vedúci
  20. marec 2021 16:29

  Ahoj,
  presne tak, ako píšeš, pýtame sa na počet toho drahokamov druhu, ktorý mali pred výmenou. Teda napríklad, koľko rubínov by musel mať gemológ s rubínami, aby mali dokopy požadovanú hodnotu.
  Zadanie sme doplnili.

  Mišo

 • SaterS
  21. marec 2021 21:38

  Dobrý deň,
  chcel by som sa opýtať, čo má byť odpoveďou na tú druhú otázku. Či to má byť postupnosť čísel, pre ktoré by to platilo alebo jedno jediné číslo alebo to má byť najmenej, keď sa neráta 0?
  Vopred ďakujem

 • mišo Vedúci
  22. marec 2021 15:35

  Ahoj,
  v prvej otázke sme sa pýtali na gemológa, ktorý mal na začiatku najhodnotnejšiu zbierku. V druhej otázke nás zaujímajú zvyšní traja gemológovia. Chceš teda nájsť tri čísla také, že tri zbierky tvorené týmito počtami drahokamov majú všetky rovnakú hodnotu ako zbierka, ktorá na začiatku patrila tomu štvrtému gemológovi.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa