Koniec: 08. marec 2021 22:00
Do konca: kolo skončilo
Kategórie:
5
6
7
8
9
Na osemnástom poschodí sa medzitým príšery pripravovali na Lychondražejov opätovný príchod. Doteraz sa im darilo ho zakaždým poraziť a zhodiť späť na zem, ale bolo to čím ďalej, tým ťažšie, pretože Lychondražej sa stával silnejším a silnejším. Každé poschodie má svojho kapitána, ktorý na ňom koordinuje príšery. Toto poschodie mal na starosti Kapitán Stylogroy, a ak sa Lychondražej chce dostať ďalej, musí ho poraziť. Zrovna si nacvičovali s príšerami bojový tanec, keď vtom mu začal zvoniť telefón. Samozrejme, kto iný by mu volal, ako jeho zamestnávateľ? Zdvihol.
“Áno, pani Peniažková?”
“Ako sa vám darí? Je pravda, že Lychondražej má s vami problém?”
“Je to pravda, nejako nedokáže pochopiť, že naše útoky sú vždy podľa tanca, ktorý robíme. Nikdy sa im nevie poriadne vyhnúť. Prečo?”
“Obávam sa, že onedlho začne strácať motiváciu. Mohli by ste mu to žľahčiť, nech si myslí, že sa zlepšuje, respektíve že moje výrobky fungujú?”
“Ako prikazujete, šéfka.”

Zadanie

Osemnáste poschodie má tvar štvoruholníka, ktorý je rozdelený chodníkom na dva päťuholníky (ako na obrázku). Schody na vyššie poschodie sa nachádzajú na jednej zo stien na konci tohto chodníka. Stylogroy s príšerami chcú chodník prerobiť tak, aby bol rovnou úsečkou vedúcou od nejakej steny po schody. Problém ale je, že príšery sa učia bojový tanec podľa toho, na ktorej strane chodníka sú, takže aj po zmene chodníka musia dve časti, na ktoré poschodie rozdeľuje, mať rovnaký obsah ako pôvodne. Popíšte postup, ako pomocou rysovacích pomôcok nový chodník - úsečku skonštruovať a dokážte, že obsah častí poschodia sa nezmení.

Komentáre (2)

 • SaterS
  03. marec 2021 19:35

  Dobrý deň,
  takže aj pôvodný chodník rozdeľoval 4-uholník na dve obsahovo rovnaké časti?
  Predom ďakujem!

 • mišo Vedúci
  03. marec 2021 20:52

  Ahoj,
  tie dve časti môžu mať aj rôzny obsah. Každá z nich ho však musí mať rovnaký ako bol pred zmenou chodníka. Teda časť naľavo od chodníka pred zmenou a po zmene musí byť rovnaká, podobne pravá časť musí mať rovnaký obsah po zmene chodníka ako mala pred. Oproti ľavej však môže byť aj väčšia alebo menšia.
  Znenie zadania sme upravili.

  Mišo

Pridaj komentár

Pridať komentár môžeš iba keď si prihlásený!

Prihlásiť sa